Unutmaz Tıp Merkezi

FRAKSİYONEL KARBONDİOKSİT LAZER

FRAKSİYONEL KARBONDİOKSİT LAZER

    Cildimiz tüm vücudumuzu örten bir örtüdür. Bu örtü dış etkenlere karşı bizi korur. Aynı zamanda vücudun ısı kaybını önler. Derimiz vücuttaki su dengesinin de önemli bir koruyucusudur. Cildimiz aynı zamanda zararlı maddelerinde atılımını sağlayan önemli bir organımızdır. Sanılanın aksine cildimiz statik yani durağan bir organ değildir. Sürekli değişip kendini yeniler. Cildin en üst tabakasındaki bu yenilenme nedeniyle cilt sürekli yapılanma içindeki bir organdır. Dış etkenler ve bazı içsel nedenlerle cildimizde lekeler, yaralar ve izler oluşur. Ciltte yaşla kırışıklıklar oluşur. Tüm bunları önlemek için cildimizi olabildiği kadar bu etkilerden korumalıyız. Fakat ne yaparsak yapalım bazı nedenlerle bu olası durumlar başımıza gelecektir.
   Cilt bakımı, cildi nemlendirme, güneş koruyucular cildi genç tutmak için kullanılan yöntem ve maddelerdir, ancak yetersiz kalmaktadırlar. Fakat ne yazık ki birçok madde ve yöntemin ne kadar faydalı olduğu konusu tartışmalıdır. Bu nedenle bilimsel ve kanıta dayalı yöntem ve maddelere ihtiyaç duyulmuştur. Cildimizdeki iz ve lekeleri yok etmek, cildi gençleştirmek için yeni yöntemler aranmaktadır. Ciltteki yaşlılıkla oluşan leke, kırışıklık ve izlerden herkes kurtulmak ister. Fakat bunun nasıl olacağı konusu değişik yöntem arayışlarına neden olmuştur. Bu değişik yöntem arayışları teknolojik cihazların tıp alanına girmesiyle önemli ölçüde boyut değiştirmiştir. Lazerlerin cilt gençleştirme ve cilt yenileme uygulamalarına girmesi dermatoloji bilimi açısından önemli bir gelişme olmuştur. öyle ki eskiden hiç geçirilemeyen leke ve izler önemli ölçüde tedavi olanağı bulmuştur. Bu uygulamalarla uğraşan dermatolog ve plastik cerrahi uzmanları cilt leke ve izlerinin tedavilerinde lazerleri yoğun olarak kullanmaktadırlar.
   Günümüzde cilt yenileme üzerine değişik yöntemlerden bahsetmiştik. Bugünkü teknoloji ile cerrahi olmayan en iyi cilt yenileme yöntemi olarak tüm Dünya’da kabul gören fraksiyonel lazerlerden bilgi aktaracağız. Cildin tüm yüzeyi değilde aralıklı olarak işlem yaparlar. Mikrotermal hasar noktaları oluştururlar. Bu hasar noktalarının etrafındaki sağlam deri hemen onarıma başlar, yeni deri üretimi gelişir. Anlaşılacağı üzere herhangi bir ilaç, hormon, madde uygulaması söz konusu değildir. Her insanda doğuştan var olan cildin kendini yenileme yeteneğinin harekete geçirilmesi işlemidir. Bu nedenle yeni gelen deri tamamen doğaldır, kişinin kendi derisidir. Bir diğer önemli konu yeni oluşan cilt geçici değildir, kalıcıdır.
   Fraksiyonel lazerlerin değişik çeşitleri bulunmaktadır. Fraksiyonel Er-Yag lazerlerin dalga boyu 2940 nm dir. Fraksiyonel karbondioksit lazerlerin dalga boyu 10600 nm dir. Lazer uygulamasında dalga boyu derinlere nüfus edebilme anlamını taşır. Ciltteki yüzeysel yara izi, leke, kırışıklık onarımı yapmak istediğinizde lazerin türü önemli olmaz iken derinlerde işlem yapmak istediğinizde kullandığınız lazer çeşidi önem taşır. Bu nedenle Kliniğimizde derin lezyonlara da etki edebilen fraksiyonel karbondioksit lazer kullanıyoruz.

Fraksiyonel Lazer’in Uygulama Alanları Nelerdir?

Fraksiyonel lazer sivilce izleri tedavisi, yara izleri tedavisi, cilt çatlakları tedavisi ve kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir. Kozmetik ihtiyaçlarınızın neler olduğunu doktorunuzla tartıştıktan ve konsültasyon sonrasında tedaviniz planlanır. İhtiyaca göre Profraksiyonel tedavi lazer peeling işlemi ile daha etkin sonuçlar için kombine edilebilir. Çok etkili bir antiaging yöntemidir.

Fraksiyonel Lazer Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

Er Yag fraksiyonel lazer vücudun hemen her bölgesine uygulanabilir. En yaygın olarak tedavi edilen bölgeler, yüz, boyun, göğüs, eller, çatlaklarda kalça ve bacak bölgeleridir. Tedaviniz şikayetinize ve çalışılacak vücur bölgesine göre doktorunuz tarafından size özel olarak planlanır.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Kaç Seans Uygulanır?

Akne izleri tedavisinde izler derin değilse ve ciltte çok derin kırışıklıklar yoksa tek seansta başarılı sonuçlar alınabilir. Hastanın ihtiyacına ve beklentilerine göre tekrarlayan seanslar uygulanır. Seansların ne kadar etkili olcağı ne kadar derin çalışıldığı ile ilgilidir. Derin çalışıldığında tedavi daha az seans sayısı ile daha etkin sonuçlar verecektir, ancak iyileşme süresi biraz daha uzayacaktır. Gerektiğinde fraksiyonel lazer tedavisi, lazer peeling, lazerle cilt sıkılaştırma gibi yöntemlerle kombine edilebilir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle cildinizde çalışılacak bölge temizlenir ve işleme başlamadan göz koruyucular takılır. Lazerin el ünitesi genellikle üzreine takılmış bir tarayıcı ile hafiffçe yüzünüze temas ettirilerek atış yapılır. Lazer ışınları cildinize dokunduğunda çarpmayı hisseder ve birbiri ardına çıtırtılar şeklinde sesleri duyarsınız. El ünitesi birbiri ardına komşu bölgelere kaydırılır ve tüm tedavi edilecek bölge lazer ışınları ile taranır. Fraksiyonel lazer prosedürü yüz bölgesi için genelde 30 - 40 dakika içinde tamamlanır.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Ağrılımıdır?

Fraksiyonel lazer normal ablative lazerlere göre çok daha az ağrılıdır. Genelde çok derin çalışılmadığında hastalar tarafından herhangi bir anestezik uygulamaya gerek kalmaksızın tolere edilir. Tedavinin derinliğine bağlı olarak topikal anestezik kremler kullanılabilir. 600 – 1.000 mikron gibi yüksek derinliklerde çalışılırken krem yeterli olmayabilir, lokal anestezi uygulanır. Tedavi sırasında derinliğe bağlı olarak bir miktar kanama görülebilir.

Tedaviden Sonra Ciltte Nasıl Bir Değişiklik Olur?

Hemen tedaviden sonra cildinizde minik yaralar, kızarıklık oluşur ve ciltte güneş yanığına benzer bir miktar sıcaklık hissedilir. Bu yanma hissi yaklaşık yarım saat içinde kaybolur. Fraksiyonel lazer tedavisi sonrası bakım için doktorunuz sizi bilgilendirecek ve bir analjezik veya cildin nemli kalması için krem önerecektir. Kullanılacak nemlendirici parfüm, alkol ve zararlı kimyasallar içermemelidir. Tedavi sonrası bakım çok önemlidir. Tercihen 2 – 3 gün evde kalınmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen hassasiyetle uyulmalıdır.

Cildiniz Ne Kadar Sürede Normale Döner?

Genellikle bir kaç gün içinde cildiniz normale döner. Hastaların büyük çoğunluğu fraksiyonel lazer tedavisinden 2 veya 3 gün sonra günlük hayatına dönecek şekilde kendini rahat hisseder ve 1 hafta sonra rahatlıkla makyaj yapabilir. Tedaviden sonra ciltte bir miktar kabarma/şişlik eğilimi olabilir, bu durum bir kaç gün içinde normale döner.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktorunuz önerdiği nemlendirme ürünleri size anlatılan şekilde kullanılmalıdır. Fraksiyonel lazer tedavisi cildi güneşe karşı hassas bir hale getirir. Mutlaka yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanılmalıdır. Aksi halde yeni modellenme süreci içinde olan cilt dokusu güneşten kolaylıkla zarar görebilir ve pigmentasyon(renk değişimi) oluşabilir. Normal hayatta da cildin erken yaşlanmasını önlemek için güneş koruyucuları düzenli olarak kullanılmalıdır. Pigmentasyon oluşursa bu kalıcı değildir 3-6 ay arasında kaybolur.

Fraksiyonel Lazer İle Nasıl Sonuçlar Elde Edilir?

Tedavi sonrası cildin normalleşme sürecini tamamlaması ile birlikte sıkılaşma/gerginlik etkisi hissedilir. Bununla birlikte Profraksiyonel lazer uygulamasının nihai etkisi kolajenin yeniden modellenme sürecinin devam ettiği 4 -6 ay sonunda görülür. Bu süreç içinde cilt sürekli iyileşme sürecindedir.