Unutmaz Tıp Merkezi

LAZER EPİLASYON

Lazer Epilasyon Yöntemleri
Lazer epilasyon yöntemleri hakkında bilgi almanızı sağlayacak bir dökümandır. Günümüzde lazer değişik amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Aslen lazer ışıktır. Bu ışığın değişik dalga boylarında kullanılması farklı etkiler oluşturmaktadır. Epilasyon yapmak için 700 ile 1000 nm arası dalga boyu kullanılır. Lazer ışığı bu dalga boylarında cildimizde ve kıllarda bulunan, bunlara renk veren melanin isimli pigmente(boya maddesi) etki ederek ısı oluşturur. Oluşan ısı nedeniyle kılda tahribat oluşur, yani yakar. Cildimizde bulunan melaninin yanmaması, cildi tahrip etmemesi için lazer başlıklarına soğutma sistemi konulmuştur. Bu kısmende olsa bunu engelleyebilmektedir. Bu durum yetersiz kalırsa ciltte yanık yinede oluşabilir. Bilimsel araştırmalar bu konu üzerine yoğunlaşmış ve günümüzde güvenliği maksimum düzeyde tutan ütüleme yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemle etkili olan doz tek seferde değil de parçalara ayırarak saniyede 10 atışla lazer verilir. Cildin ısıyı bırakması(termal gevşeme zamanı) kıla göre daha çabuk olduğundan kıl giderek ısınırken ciltte önemli ısı artışı olmaz. Böylelikle hedeflenen kılı yakma sağlanırken sakınmaya çalıştığımız ciltte yanık olma ihtimali ortadan kalkmış olur.

Lazer epilasyon diode(ütüleme)
Lazer epilasyon yöntemidir. Bu dalga boyunda melanin emilimi Alexandrite lazere göre daha azdır, bu nedenle diod lazer ile sadece açık tenlilere değil esmer ve bronz tenlilere de uygulama yapılabilir. Uzun dalga boyuna sahip olduğundan, lazer ışığının daha derine ulaşabilmesini ve derindeki kıl köklerini tahrip etmesini sağlar. Aynı zamanda diod lazerle diğer cihazlar ile uygulama yapılamayan ince ve açık renkli kıllara da uygulama yapılabilir.
Bu özelliklerinden dolayı diğer cihazlara oranla daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. Etkin soğutma sistemi ile uygulama sırasında hissedilen acı en aza indirilir. Yanık ve leke komplikasyonu çok azdır. Yazın güvenle uygulama yapılabilir.
 
Alexandrite lazer epilasyon
Alexandrite lazer epilasyon amacıyla çok kullanılan lazerlerdir. Bu lazerlerin en önemli özellikleri uygulama prosedürlerinin kolay olmasıdır. Hızlı lazerler olduklarından günlük yapılabilen işlem sayı fazladır. İşlem süresi kısadır.
Alexandrite lazerlerin uygulama yapılanlarca tercih edilmelerinin bir nedeni de uygulama yapıldığında kıllar yandığından uygulama yapılan alanın kıllardan anında temizlenmesidir. Bu kılsızlık durumu birçok kişi tarafından beğenilmektedir.
Alexandrite lazerlerde ağrı oldukça azdır. Birçok kimse ağrının az olmasından dolayı da alexandrite lazeri tercih etmektedir. Lazer epilasyon amacı ile alexandrite lazer sadece açık cilt tiplerinde uygulanabilir. Bunun nedeni alexandrite lazerlerin melanin ismindeki boya maddesi üzerinden etki etmesidir.
Alexandrite lazer epilasyon nasıl çalışır?
Kılın ve cildin rengini veren pigment yani boya maddesine melanin ismi verilir. Bu madde kıl ve deride bulunur. Bu maddenin yoğunluğu ise kılın ve derinin rengini belirler. Kıl koyu ise melanin miktarı yoğundur. Kıl açık, beyaz ise melanin miktarı az ya da yoktur. Bu nedenle bu lazerler açık renk kıllara etki etmezler. Deride de melanin maddesi rengi tayin eder. Melanin yoğunluğu fazla ise cilt koyu olur. Zencilerde melanin konsantrasyonu en yoğunken slav ırkı ve kuzey ülkelerinde melanin azdır.
Alexandrite lazerler kılın yapısında bulunan melanin tarafından emilirler. Her atışta milisaniyelik bir süre içinde melanin enerjiyi tutup kıl köküne iletir. Kıl kökünde bu enerji ısıya dönüşür. Kıldaki kök hücreleri fonksiyonlarını yitirir. Böylece kalıcı epilasyon sağlanır.
Cilt rengi koyu ise yani melanin boyası fazla ise lazer enerjisi cilt tarafındanda tutulur. Bu durum ciltte yanıklara ve lekelere neden olabilir. İşte bu nedenle alexandrite lazerler koyu ciltlede uygulanamaz. Sadece açık ciltlerde uygulanabilir. 
IPL Lazer Epilasyon
İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yolu, IPL ile lazer epilasyon dur. Işık kaynaklı kalıcı IPL lazer epilasyon için kullanılan prensip, atımlı ışık aracılığıyla cilde nüfuz etme özelliği olan bir ışık yollamaktır. Bu ışık kılların kökünde bulunan melanin tarafından emilecek ve ısıya dönüştürüp, kıl köklerinin geri dönüşümsüz olarak tahribatını sağlayacaktır. Kılların temizlenmesine yönelik IPL (Intense Pulsed light) uygulama yöntemi, lazerlerinde içinde bulunduğu diğer yöntemler arasında giderek daha da yer edinmektedir. Nedeni ise, IPL epilasyon yönteminin farklı deri ve kıl tiplerine yönelik çok yönlülüğü, güvenirliği ve kullanım kolaylığıdır. Değişik lazerlerin ve IPL sistemlerinin uzun vadede epilasyonu sağladığı gösterilmiştir. Ancak tüm koyu deri fenotipleri ve açık renkli kıllar sorun oluşturmaya devam etmektedir. 6 cilt tipi ve 5 kıl tipine uygulanabilen IPL sarı ve beyaz tüyler üzerinde de kalıcı epilasyon sağlar. IPL epilasyon radyo frekans (RF) ve düşük seviyeli optik enerji kombinasyonu olan tüm deri tipleri için, açık renkli kıllar da dahil olmak üzere etkili ve güvenli bir epilasyon sağlayabilir.
IPL lazer epilasyon – Teknolojisiyle Tüyler Nasıl Alınır?

Yüksek enerjili flaş lambası, gelişme aşamasındaki (anajen faz) tüylerin köklerine giden damarların seçilerek faaliyetlerini durduran, çeşitli dalga boylarına sahip kısa ve yoğun ışık empulsiyonları oluşturur. IPL ışık kaynağının geniş spektrumu (500 ila 1200nm arasındaki) özel filtrelerden geçirilerek, kişinin cilt tipi (açık tenliden esmer tenliye kadar) ve saç rengine (beyaz, gri, sarışından esmere kadar) adapte edilir. Flaş lambasının ışığı iyi soğutulmuş bir “El aparatı” üzerinden, zarar vermeden deriye girer. Bu sırada, ön görülen deri bölgesi düz bir kareye benzer şekilde kademe kademe uygulamaya tabi tutulur, yani tek tek tüylerin alınması yerine tüm yüzey işleme tabi tutulur. Vücudun çeşitli bölgelerine bağlı olarak tüylerin sadece yaklaşık % 30′u anagen fazda olduğu için, 3 ila 6 tedavilik bir süreçten sonra başarı elde edilir. Diğer aşamalardaki tüylerde, eski tüy kökünün ucu önceden yerine yerleşmiştir ve bu nedenle yüksek enerjili flaş ışığından zarar görmez.

Lazer Epilasyon neden Birden Fazla Seans Gerekir?

Uygulama sırasında büyüme aşamasında olan tüyler, uygulamayı takip eden 3-20 gün içinde dökülmeye başlar. Sadece aktif olan tüyler (anajen faz) sürekli tüy alma işlemine tepki verdiği için, doğal olarak birden çok seans gereklidir. Seansların adedi vücut bölgesine, tüylenmenin yoğunluğuna, tüy köklerinin rengine ve derinliğine bağlıdır ve genel olarak 6 ila 8 seansta başarılı sonuçlar elde edilir. Vücudumuzdaki kılların tamamen yok edilmesi için kılın yapısını ve büyüme dönemlerini çok iyi bilmek gerekir: Kıl büyürken 3 aşamadan geçer:
Anajen : Folikülün dibinde yeniden yapılanmadaki aktif dönemdir. Kılın en sağlıklı ve hızlı büyüdüğü evredir. Kıl, köküne tam olarak bağlıdır. Epilasyon yapılırken, kıl tamamen ortadan kalkar. Kılların %80′i telojen evresini yaşarken, %20-30 anajen veya katajen dönemdedir.
Katajen : Anojen dönemden sonra gelen kıl gelişimin yavaşladığı evredir. Kıl kökü ile folikül bağlantısı zayıf olduğundan kılda büyüme durmuştur. Bu dönem ortalama 2-3 hafta sürer.
Telojen : Kılların ürediği keselerde tüm faaliyetin durduğu dönemdir ve katojenden sonra gelir. Kıl bu evrede dinlenmeye çekilmiştir.Bu dönem 2-4 ay sürer. Üretim yeniden başlayınca yeni kıl eskiyi atar.