Unutmaz Tıp Merkezi

LAZERLE SİVİLCE TEDAVİSİ

Toplumun %80 ‘nini etkileyen sivilcede ( akne ), antibiyotiklere direnç gelişmesi ve isotretinoin kullanımının bazı hastalarda yan etki yapması nedeniyle alternatif tedaviler aranmaktadır. Ayrıca sivilce ( akne )nin tekrara yatkın bir hastalık olması nedeni ile değişik tedavilere gereksinim duyulmaktadır. Lazer ve ışık ile sivilce ( akne ) tedavisinde mucize çözüm gibi sunulmakla birlikte henüz standart tedaviler listesine girebilmiş değildir. Çeşitli bildiriler olmasına karşın etkinliği ve etkinliğinin kalıcılık oranı hakkında daha fazla araştırmalara ihtiyaç vardır.

LAZERLE SİVİLCE TEDAVİSNİN ETKİ MEKANİZMALARI
Propionibacterium acnes bakterisinde bulunan porfirin maddesinin görünür ışık enerjisini direk emilimi:
Sivilce ( akne )ler iltihapsız ( komedon) ve iltihaplı (papül, püstül ve nodülokistler) elemanlardan oluşur. İltihaplı sivilce ( akne ) oluşmasında başlıca nedenlerden biri normalde deride yaşayan ve yağ kanallarında bulunan P. acnes bakterisidir. P. acnes porfirin adı verilen bir madde üretir. Bakterilerdeki porfirin maddesi ışık enerjisini emer. Bunun sonucunda toksik oksijen radikalleri salınarak, bakteri tahrip olur.

Bu şekilde etkili lazer ve ışık sistemleri:
UVA/UVB Mavi ışık tedavisi (Blue-Light )
Kırmızı ışık ve mavi ışık kombinasyonu
Pulsed light and heat energy (LHE)
KTP lazer
PDL lazer

Yağ bezlerinin ısı ile hasarlanması:
Bu yöntemde, deride hasar yapmadan deri altındaki yağ bezleri ısınarak tahrip olur. Gerileyen yağ kanalları sonucunda sivilceler ( akne ) uzun süreli iyileşme dönemine girer.

Bu şekilde etkili lazer ve ışık sistemleri:
Fotodinamik tedavi:
1450 nm diode lazer
1540 nm Er: Glass lazer
Radyofrekans tedavisi

Lazer ve ışık tedavileri sivilce ( akne ) giderilmesinde umut vericidir. Ancak çok yeni olan bu yöntemler halen araştırılma safhasındadır ve sivilce ( akne ) tedavisinde ilk seçenek değildir. Lazer ve ışık tedavileri iltihaplı ama iz (skar) olmayan sivilcelerde ( akne ) medikal tedaviden yanıt alınamadığında düşünülmelidir. İltihaplı sivilce ( akne ) ve iz şikayeti olan hastalarda lazerle sivilce ( akne ) tedavisi ilk seçenek olarak düşünülebilir.

Lazerle sivilce ( akne ) yani akne tedavisi kimi hastalarda hemen sonuç verirken bazı hastalarda etkili gözükmemektedir. Ayrıca pek çok kez tedaviyi tekrar etmek gerekmektedir.

Araştırmaların artması ve teknolojinin gelişimi ile lazerle sivilce ( akne ) tedavisinde daha etkin bir rol oynayabilir gözükmektedir. Çalışmalar lazer ve ışık yönteminin yeni bir alternatif olduğunu düşündürtmektedir. Ancak sivilce ( akne ) tedavisinde lazer ve ışık tedavisinin bir alternatif olduğunu unutmamak gerekir. Mutlaka bir dermatoloğun uygun gördüğü zaman uygulanması gereklidir.

İlgili Resimler

< <