Unutmaz Tıp Merkezi

TERLEME

Terleme vücudun sıcaklığını ayarlayan sistemin önemli bir parçasıdır.  Terleme doğal bir tepki olmasına karşın, insanların %1'inde aşırı terleme görülür.  Aşırı terleme sempatik sinir sistemi dediğimiz adrenalin içeren sistemin fazla uyarılması ile açığa çıkar.  Avuç içleri, koltuk altı, yüz ve başta terlemenin fazla olması problem yaratır ve buna tıp dilinde hiperhidrosis denilir. 
Aşırı terleme nedenleri:
Aşırı terlemeye tiroid bezinin hızlı çalışması, hormon hastalıkları, psikiyatrik hastalıklar, şişmanlık, menopoz, sinir ilaçları ve hormon tedavisi sebep olur. Aşırı terleme şikayeti bulunan hastalara önce hormon ve metabolizma tetkiki yapılması gerekir, ondan sonra tedaviye başlanmalıdır.  Özellikle hipertiroidi dediğimiz tiroid bezinin hızlı çalışması, şişmanlık ve hipoglisemi adı verilen kan şekeri düşüklüğü aşırı terlemeye neden olur. Aşırı terleme şikayeti olan kişilerde bunlar mutlaka araştırılmalıdır.  Aşırı terleme genelde çocukluk ve ergenlik çağında başlar ve hayat boyu devam eder.  Bu yüzden erken teşhis ile terlemenin sebebi bulunmalı, doğru tedavi yapılmalıdır.
Aşırı terlemenin bir çözümü var mı?
Nedenli yada nedensiz aşırı terleme kişinin yaşamını olumsuz etkiler, bireyin duygusal, sosyal ve iş ortamında kendisini kötü hissetmesine neden olur.  Ter transparan, renksiz, kötü kokulu asidik bir sıvıdır.  Erkeklerde testosteronun etkisi ile hem daha fazla ter salgılanır hem de ter daha kötü kokar.  Ter yağ asitleri ve elektrolitler içerir.  Aşırı terleme sıvı kaybına ve vücudun su ve tuz dengesinin bozulmasına neden olabilir. 
Aşırı terlemenin tedavisi
Aşırı terleme tedavisinde ancak geçici çözümler mümkündür. Bunlardan en etkilileri botox uygulaması ve endoskopik torasik sempatektomi(ETS) adlı cerrahi girişim yöntemidir.  Botox bir bakteriden elde edilen ve felç yapan bir toxindir.  Terleyen bölgeye çok küçük dozlarda hekim tarafından injekte edildiğinde terlemeyi 6-12 ay müddet ile durdurur.  Her sene injeksiyonun tekrarlanması gerekir.  Endoskopik torasik sempatektomi yöntemi yüz ve el terlemesinde etkili bir girişimdir. Burada terlemeye neden olan sinir kökleri ameliyat ile alınır.  Bu bölgelerdeki tüm terlemeler durur.  Bu kalıcı bir yöntemdir.  Alternatif yöntemler olan masaj, hipnoz, akapunktur gibi metodların terlemeyi azaltıcı etkisi yoktur. İontoforezis adı verilen ellerin elektirik akımı ile terlemenin engellenmesi yapıldığı sürece etkilidir ve haftada 3-4 kez sürekli yapılmalıdır. 
Yaz için uyarılar
Terleme yazın vücutta ısı birikimini önler ve faydalıdır.  Bu yüzden terleme tedavisi kış ayları ve ilkbaharda yapılmalıdır.  Sinir ilaçları, antihistaminikler ve antidepressanlar terlemeyi engelleyerek vucüt ısısnın artmasına neden olurlar, bu yüzden bu ilaçları havanın özellikle sıcak olduğu yaz aylarında kullanmaktan kaçınmak gerekir.  Yüksek kan şekeri ve fazla kilolar terlemeyi arttırır. Terleme şikayeti olanlar mutlaka şeker yükleme testi yaptırtmalıdırlar.